Działamy wspólnie
Projekty mieszkańców
Łąka kwietna dla Targówka Mieszkaniowego– EKO MIASTO
Zachwycająca kolorami i zapachem łąka kwietna w twojej okolicy? Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnej łąki kwietnej uzupełnionej o tabliczki informacyjne. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi wygląd okolicy obniżając także koszty utrzymania terenów zielonych.

Kaczkomaty przy Kanale Bródnowskim
Celem projektu było zamontowanie w rejonie Kanału Bródnowskiego tzw. „kaczkomatów”. W maszynach tych znajdują się pokarm odpowiedni dla kaczek – kukurydza, owies, nasiona, ryż, co pozwala ograniczyć dokarmianie ptaków niezdrowym dla nich chlebem. Automat uwalnia porcje ziaren nieodpłatnie. Ziarna umieszczone są w torebce, co pozwala uniknąć zaśmiecania przestrzeni parku. Pokarm jest limitowany dzięki czemu kaczki nie są przekarmiane.

Dzika Przygoda - leśne warsztaty dla dzieci z Targówka
Projekt zakładał organizację 12 leśnych warsztatów przyrodniczych dla grupy dzieci których celem byłoby:
- uwrażliwienie dzieci na przyrodę
- ruch na świeżym powietrzu
- poszerzenie wiedzy przyrodniczej
- nawiązanie pozytywnych relacji z przyrody

Miejsca lęgowe dla miejskich ptaków - wróbli i jerzyków.
Projekt służy zwiększeniu liczby miejsc lęgowych, dogodnych dla gniazdowania jerzyków i wróbli. Zakłada wykonanie i zawieszenie dla nich 100 skrzynek na ścianach zewnętrznych budynków o rożnych typach własności (spółdzielcze, komunalne, użyteczności publicznej) w taki sposób, aby nie przeszkadzały one mieszkańcom lub użytkownikom nieruchomości.

Butelkomaty na Targówku
Cztery butelkomaty stanęły na Targówku. Nowoczesne urządzenia już działają.
Butelkomaty ustawione zostały na terenie dzielnicy w następujących lokalizacjach: ulica Toruńska 86, ul. Św. Wincentego 85 , ul. Gościeradowska 5, ul. Łabiszyńska 20a – przy OSiR Targówek. Butelkomaty przyjmują butelki PET o pojemności od 0,2l do 2,5l z kodem kreskowym. Dokładny opis obsługi urządzenia został umieszczony na każdym butelkomacie. Urządzenia na Targówku pozostaną do końca roku.

,,Bądź dostępny" - eko-ławki
W czerwcu 2020 zrealizowano projekt eko ławek. Zostały zamontowane cztery eko-ławki na Targówku: dwie w okolicy Domu Kulturu Zacisze (przy placu zabaw oraz na tyłach Domu Kultury Zacisze) oraz dwie w pobliżu wejścia do XLVI LO im. Stefana Czarnieckiego przy ul. Żuromińskiej 4. Eko-ławki posiadają stojak rowerowy oraz umożliwiają ładowanie urządzeń mobilnych typu smatrfon z wykorzystaniem alternatywnego źródła energii w postaci ogniw fotowoltaicznych.

Jadłodzielnia na Targówku
Projekt zakłada stworzenie Jadłodzielni- punktu służącego do nieodpłatnej wymiany żywności pomiędzy użytkownikami. Każda osoba może przyjść i wziąć z półek lub lodówki żywność, której potrzebuje. Celem projektu jest zapobieganie marnowaniu jedzenia oraz promowanie idei dzielenia się.

Zielony Targówek - nasadzenie drzew i krzewów, urządzenie kwietników i łąk
W ramach projektu, na terenie Targówka Mieszkaniowego posadzono drzewa i drzewy. Pojawiło się 10 sztuk jesionów oraz 35 klonów przy obwodnicy Targówka. Nasadzono bratki (3750 sztuk) w pasie drogowym ul. Barkocińskiej, a także zasiano łąkę kwietną (pow. 600 m2) w parku Wiecha (od strony ul. Handlowej).

Nowy zieleniec u zbiegu ulic Smoleńskiej i Witebskiej
Pomysł zakłada utworzenie nowego zieleńca u zbiegu ulic Smoleńskiej i Witebskiej, przygotowanie podłoża, nasadzenie zieleni (drzewa, krzew), założenie trawnika, umieszczenie koszy na śmieci, słupków drogowych. Ponadto projekt obejmuje poszerzenie chodnika od strony ul. Smoleńskiej, wybudowanie nowego chodnika od ul. Witebskiej i zmianę kloszy latarni.

Budki lęgowe dla ptaków śpiewających.
W ramach projektu zawieszono ok. 70 budek lęgowych dla ptaków. Projekt instalacji na drzewach rosnących 70 szt. budek lęgowych dla ptaków śpiewających: małych i średnich: sikorek, kowalików, szpaków, muchówek i innych.

Zielone okolice - Rondo Żaba przyjazne mieszkańcom
W ramach projektu posadzono: gruszę drobnoowocowa (11 sztuk) oraz irgę błyszczącą (750 sztuk). Projekt wymagał drobnych modyfikacji lokalizacyjnych ze względu na gęstą sieć uzbrojenia podziemnego, jednak wszystkie rośliny zostały posadzone w okolicach Ronda Żaba.

Szpaler drzew ozdobnych przy ścieżce rekreacyjnej na dawnym polu PGR
Szpaler drzew ozdobnych będzie pełnił dwie funkcje: podniesie atrakcyjność ścieżki, zwłaszcza na wiosnę i jesienią, ale co najważniejsze pozwoli na zacienienie ścieżki, która jest mocno nasłoneczniona, co w lecie nie sprzyja korzystaniu z niej.

Łąka kwietna na dawnym polu PGR
Łąka kwietna wzdłuż ścieżki rekreacyjnej na dawnym polu PGR. Projekt zakłada wysianie łąki kwietnej zamiast trawnika wzdłuż ścieżki rekreacyjnej na dawnym polu PGR. Pas o długości 200 m i szerokości 1,5 m.

Zielony Park dla rodzin
W ramach projektu na terenie przyległym do Domu Kultury Świt zostały nasadzone rośliny zgodnie z koncepcją wypracowaną w ramach konsultacji społecznych.
https://bo.um.warszawa.pl/projekt/10223?user=
Łąka kwietna wzdłuż ścieżki rekreacyjnej na dawnym polu PGR. Projekt zakłada wysianie łąki kwietnej zamiast trawnika wzdłuż ścieżki rekreacyjnej na dawnym polu PGR. Pas o długości 200 m i szerokości 1,5 m.

Nowe drzewa na Targówku - ul. Odrowąża i ul. Wysockiego
Projekt polega na posadzeniu drzew 23 sztuk drzew przy ul. Odrowąża przy nr 11 i 13 i ul. Wysockiego / ul. Poborzańska.

Chronimy jerzyki i wróble na Targówku - montaż skrzynek lęgowych
2 czerwca 2021r odebrano 250 budek dla jeżyków i wróbli zawieszonych na budynkach administrowanych przez ZGN. Nowe domki dla ptaków powinny wpłynąć na zwiększenie w kolejnych latach ilości jerzyków i wróbli na terenie Dzielnicy Targówek. Ptaki ograniczą dokuczliwe plagi komarów, meszek i kleszczy, których liczne występowanie latem jest dla wszystkich niezmiernie uciążliwe. Jerzyki i wróble to bardzo pożyteczne ptaki. Nie powodują zagrożeń sanitarnych a dla miłośników przyrody stanowią wdzięczny obiekt obserwacji.

Chronimy ptaki, nietoperze i wiewiórki na Targówku - konserwacja i zawieszenie skrzynek lęgowych dla ptaków oraz skrzynek dla wiewiórek i nietoperzy
Projekt służy zwiększeniu atrakcyjności przyrodniczej dwóch parków leśnych Targówka – Lasu Bródnowskiego oraz lasu na Targówku Przemysłowym – przy Kanale Bródnowskim działka 7/5 z obrębu 71115. Polega na gruntownej konserwacji, w tym 2 – krotnym oczyszczeniu ze starych gniazd wszystkich 70 skrzynek lęgowych przy Kanale Bródnowskim w pobliżu nowo wybudowanego zbiornika retencyjno – rekreacyjnego na Targówku Przemysłowym, tam zawieszonych w przeszłości, jak również zawieszeniu 300 sztuk nowych skrzynek. Zapewni to liczne, bezpieczne miejsca gniazdowania szpakom, sikorom, kawkom i mazurkom, jak również nietoperzom oraz wiewiórkom – zwierzętom lubianym przez odwiedzających wymienione lasy miejskie.

Ścieżka pieszo-rowerowa przy parku leśnym Bródno
Przedmiotem projektu była ścieżka przy parku leśnym Bródno, biegnąca przez teren zadrzewiony w lesie Bródnowskim. Projekt dotyczył utwardzenia istniejącej już ścieżki wraz z wykonaniem jej odwodnienia oraz zabezpieczeniem prze wjazdem pojazdów samochodowych. (przedłużenie ul. Malborskiej – od ul. Głębockiej do centrum Handlowego M1 “droga przez las Bródnowski”)

6 wyróżnień na Targówku w 39. edycji konkursu „Warszawa w Kwiatach”
Warszawy w kwiatach to projekt mający na celu popularyzację miejskiego ogrodnictwa. Jego zwieńczeniem jest konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody warszawianek i warszawiaków. Zarażamy miłością do zieleni i uczymy się, jak wspierać różnorodność biologiczną w mieście.
W tym roku dzielnica Targówek otrzymała aż 6 wyróżnień.
https://zzw.waw.pl/2022/08/30/warszawa-w-kwiatach-wyniki-39-edycji-konkursu/
